Śledź nas na:Dzieje i charakterystyka Cezarego Baryki bohatera Przedwiośnia

Notatka, opisująca dzieje i charakterystykę Cezarego Baryki, bohatera „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Cezary wyrusza na wojnę wraz z innymi studentami. Poznaje Hipolita Wielosławskiego, którego ratuje przed śmiercią. Była to wojna polsko-bolszewicka (1920r.). Po wojnie wyjeżdża z Hipolitem do Nałoci. Wszyscy czekali na nich (matka, Karolina, ksiądz, Wanda).Cezarek uczy się miłości. Z tego powstaje cały konflikt. Wanda kochała się w Cezarku, Cezarek uwodził Karolinę, a kochał Zaurę. Wanda otruła Karolinę z zazdrości.

Karolina - kuzynka Wielosławskich. W wyniku redukcji straciła cały majątek na Ukrainie. Jako rezydentka mieszkała w Nawłoci. Częste wyraźne konsekwencje wynikające pośrednio z rewolucji, a bezpośrednio z wojny. Pokazany jest tu tragizm rodziny Szarłatawiczów, która straciła wszystko.

Wanda Okrzyńska – mieszkała w Częstochowie, uczyła się tam, jednak nie szło jej to i matka wysłała ją do Nawłoci. Umiała jedynie grać na fortepianie.

Laurna – była wdową, nie była zbyt zamożna, chciała wyjść za mąż za Barwickiego dla pieniędzy, aby jej majątek wzrósł. Ona wykorzystywała wszystkich mężczyzn, których spotkała na swojej drodze.

Cezary przychodził w nocy do Leńca do Laury, a nad ranem wracał do Nawłoci.

Pewnego razu odbyła się bójka między nim, a Barwickim. Laura stanęła po stronie Barwickiego, ośmieszyła Cezarego. On się bardzo zdenerwował i uderzył ją i Barwickiego.

Cezarek miał szramę na twarzy i prosi Hipolita o miejsce w Chłodku. Pomagał tam ekonomowi Gruboszewskiemu.

Nawłoć..

śpią do późnych godzin południowych, lekkie śniadanie, przejażdżka, obiad, kawa, drzemka, kolacja, zabawy, tańce, bankiety, które trwały do około 3 godz. nad ranem. Tak było też w Soplicowie. Jest to szlachta ziemiańska, utrzymująca się z własnego majątku.

Chłodek

Jest zaniedbany, ludzie nie mają co jeść. Gruboszewscy zrujnowali ten majątek, martwią się tylko o siebie. Starzy ludzie śpią na snopach słomy, aby szybciej umarli.Zobacz także